Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Russian  Turkce  
convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından

Yazar hakkında:

Georges eski bir Unix kullanıcısı(hem ticari hem de kişisel). Serbest güvenlik araçları konusuna oldukça ilgili ve gerçekten yüksek kalitelerini takdir ediyor.


İçerik:

Güvenlik Araçları

Çeviri : Abbas Ayhan Kanmaz ve Oğuzhan Ceylan

[article illustration]

Özet:

Güvenlik her zaman, sistem yöneticilerinin temel ilgi alanlarından biridir. Bununla birlikte İnternetteki patlamadan ötürü sisteme dışarıdan müdahale olasılığı artmıştır.İstatiksel olarak eğer bağlı olan kullanıcılar artarsa,sistemi çökertmeye çalışan insanların sayısı da aynı oranda artacaktır.Dolayısıyla güvenlik yazılımı gelişimi çok fazla olmuştur.Tekrardan serbest yazılım topluluğuna,görebileceğimiz en güzel yazılımları birçok belge ile birlikte sağladıkları için teşekkürler.
Bu makalenin sonunda oldukça ilgi çekici linkler kaynaklar kısmında bulacaksınız.Açıkça burada bahsedilen şeyler çok geniş olmayabilir. Şimdi sadece birkaç tane kullanışlı araç tanıtılacaktır.
Bu makale sistem yöneticileri gibi özel kullanıcılar düşünülerek yazılmıştır,bu yüzden bazı araçlar konak korumaları için diğerleri ise ağ güvenliğini yükseltmek içindir.
Bu araçların birçoğu bir çok Unix ortamında çalışır,burada Unix'in ticari ya da serbest olması farketmez.Son olarak bu makale "Ağınızı ya da bilgisayarınızı nasıl korursunuz" değildir,fakat ağınızın ya da bilgisayarınızın güvenliğini arttırmada kullanmanız gereken çeşitli araçların tanıtımıdır. 

Generic Araçları

Bu kısmı ;"kırmızı şapkayı siyah şapkalılardan korumak için beyaz şapkalılar için araçlar" :-) olarak adlandırabiliriz. Linux dağıtıcılarının birçoğu (sadece RedHat! değil) birçok iyi güvenlik araçlarını sunuyorlar. Bu araçlar makinanızın daha güvenli olması için kullanılabilirler.
Bunların arasında TCPWrapper, PAM (Pluggable Authentication Modules), gölge araçlarından (shadow utilities) bahsedebiliriz... Bunlar dağıtımın bir parçaları olduğu için bunlar hakkında birçok bilgiye HOWTO, man sayfalarından ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, bu konular hakkında fazla zaman ayırmayacağız.
Hadi gölge araçları ile başlayalım. Özetlemek gerekirse ,bunlar şifrenin direkt olarak gözükmesini engellerler. etc/passwd dosyası /etc/shadow ile değiştirilir.
PAM bunun biraz daha detaylandırılmıştır. İsimden anlaşılacağı üzere, başka bir onay yöntemidir. Servislere erişimi düzenlemek için kullanılır. Birçok sınırlamalar bazı düzenleme dosyaları tarafından tanımlanabilir, böylelikle sistem yönetimi kolaylaşır. Genellikle, bu dosyalar /etc/pam.d dizininde bulunur.
TCPWrapper, IP adresi ya da hostname ile servis erişimini sınırlar. Bunlar iki dosya ile izin verilebilir ya da reddedilebilir: /etc/hosts.allow ve /etc/hosts.deny.
TCPWrapper iki farklı yol ile düzenlenebilir: bunlar daemonsları hareket ettirmek ya da /etc/inetd.conf dosyasını değiştirmek ile mümkündür. Eğer TCPWrapper Unix ortamınızda bulunmuyorsa ftp://ftp.porcupine.org/pub/securityadresinden yararlanabilirsiniz
Ve şimdi niçin yukarıda bahsedilen araçlara fazla değinmedizi anlayacağız. Bir tek araç sizin için herşeyi aynı zamanda öğreterek yapabilir. Sadece Bastille-Linux!.Eğer bir araç yükleyecekseniz o da budur.Henüz normal Linux dağıtımlarında yoktur ama http://bastille-linux.sourceforge.netdan indirebilirsiniz.
Fakat Bastille-Linux hakkında birşey söylemeyeceğiz!!!Eylül ayındaki LinuxFocustaki mükemmel makalesi ile Frédéric anlaşılabilir. Eğer henüz okumadıysanız buadrese bakın.
Fakat ekleyelim ki:Bastille-Linux onsuz yaşayabileceğiniz bir araç değildir
Başka bir generic araci da xinetddir. Buna da http://www.xinetd.orgadresinden ulaşılabilir. Kusura bakmayın fakat bunun hakkında da konuşmayacağız.Bir kez daha Frédéric in LinuxFocusun Kasım sayısında bu kez gereken işi yaptığını söyleyelim yeter.Bu sayıyı da buradan bulabilrsiniz.
Yazı FredFocus bölümünde...
Para hakkında endişelenme Fred bekleyebilirim...
Şimdi bazı özel araçlara bakalım.

 

Firewall Araçları

Serbest Unixler yazılımı da makinanızın firewall gibi davranmasını sağlamak için içerir.2.2 kernel ipchains ile sağlar.Önceki 2.0 kernel ipfwadm kullanıyordu. ipchains ya da ipfwadm çalıştırmak için kernel doğru seçimlerle compile edilmelidir.Birçok dökümana HOWTOlarla ulaşabileceğiniz için tekrar biz daha fazla konuşmayacağız.
Kısaca firewall bir paket filtreleme aracıdır.İşin en önemli tarafı firewall ın düzenlenmesi kısmıdır.Kötü düzenlenmiş bir firewall çok tehlikeli olabilir.
Yine de firewalllar önemlidir
Bastille-Linux ipchainse göre çalışan bir firewall sunuyor.
Eğer http://www.linuxapps.comadresine gider ve arama alanına "firewall" yazarsanız en az 40 cevap alırsınız. Birçoğu ipchains ya da ipfwadm yöneticiliği içn GUIlerdir. Bazıları da tonlarca özelliğe sahipgerçekten büyük araçlardır. Mesela T.Rex;ulaşabileceğiniz adres de: http://www.opensourcefirewall.com. Hatırlatmakta yarar var; bir firewall ağ için zorunludur ama ağ güvenliği sadece ona bağlı değildir.Bir kırıcı 15 dakikada çözebilir. Uyarıldınız

 

Port Tarayıcıları

Şimdi sorunun kalbine indik.Fikir şu:Kırıcıların kullandıkları araçların aynılarını ağınızın(ya da makinanızın) incinebilirliğini ölçmek için kullanın.
Bu alanda çok iyi iki araçtan faydalanabiliriz.Fakat daha çok araç da vardır.
İlki nmapdır. Nmapı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz http://www.insecure.org.Ayrıca orada çok daha fazla bilgiye ve linklere ulaşabilirsiniz.
Nmap ile ağınızdaki hangi makinadaki portların açık olduğunu kontrol edebilirsiniz.Tabii ki bunları lsof ya da netsat komutları ile de yapabilirsiniz fakat sadece kendi makinanız için.Açıkça nmap ile kendi makinanızı kontrol edbilirsiniz.
Nmap size birçok bilgi sağlar; mesela hani OS nin çalıştığı,ya da tehlikeli açık portlar hakkında sizi uyarır.Son olarak ,nmapin kullanımı oldukça kolaydır.
Nmap bir kabuk ile ya da nmapfe diye adlandırılan grafiksel arabirimden de kullanılabilir.GUI nin temelini gtk lib oluşturur.Nmapin şu anki sunumu 2.53tür.Çoğu Unix ortamında çalışır ve kaynak kodu olarak,rpm, GUI ile ya da GUI siz olarak bulunabilir.
Nmap sistem yöneticilerinin onsuz yapamayacağı bir araçtır!
Mr. Fyodor'a çok teşekkürler ve bu büyük iş için tebrikler.

İkincisine nessusdenir. Aşağıdaki adresten indirilebilir. http://www.nessus.org . Nessus sunucu/alıcı mimarisine göre çalışır ve Posix kaynak kodu birçok Unix ortamında kullanılabilirdir. Win32 içn hala bir alıcı vardır.
Nessus nmap ile bağlantılıdır ve GUI'si için gtk lib ile bağlantılıdır.
Şu anki sürüm 1.06dır ve bununla bütün bir ağı bir komut ile tarayabilirsiniz (bu da ağ adresidir)Mesela 192.168.1.0/24 adresini yazmak o ağdaki 255 makinayı tarayacaktır.
Nessus her ne kadar nmapden daha karışık olsa da onu hala kullanmak kolaydır ve birçok özelliğe sahiptir.Mesela raporlar hazırlayabilir ve raporlar arasında farklar yapabilir...Başka bir özellik daha ilginçtir;nessus porttarayıcıda bulunan problemlere çözümler önerir.Makinalar Unix makinaları olduğundan öneriler genelde iyi önerilerdir.Başka işletim sistemleri için daha az uygun olacaklardır.Fakat önemli bir nokta değildir.
Şimdi kolayca yaralanır bir makinaya örnek verelim:

nessus.jpg

Nessus un ayrıca çok iyi bir özelliği daha vardır:"plugin"lerle beraber çalışır ,yeni bir güvenlik alanı herhangi bir yerde bulununca kolayca güncelleştirilebilir.
Sistem yöneticilerinin ihtiyacı olan bir başka araç!İyi iş Bay Deraison ve "Merci beaucoup".

İki araç da ağdaki farklı işletim sistemlerindeki Linux kutularında denendi: Linux RH 6.2, Irix 6.5.7, Solaris 2.6, NeXTStep 3.3, QNX RT, BeOS 5.0, Amiga OS 3.5, Not Terminated 4.0.Sonuçlar platformların çoğunda oldukça etkileyici.Tabii ki Amiga İşletim Sistemi gerçekten iyi tanımlanmış değildir ama hala bir ağda bir işletim sistemine sahiptir.
Neyse bu araçlar bugünün ağ yapısında bir "sahip olunması gerekendir.
Bu konuyu bitirirken ,SARA gibi başka araçlara da değinelim: http://www-arc.com/sara/, or its "father" SATAN http://www.porcupine.org/satan/, ya da SAINT http://www.wwdsi.com. Bunlar sadece port tarayıcıları değildir ayrıca ağ güvenliğini arttırmak için kullanışlı olabilirler.

 

Saptama Sistemleri

Bazı araçlar porttarayıcıları ve zorla içeri girmeyi saaptayabilirler.Normal bir sistem yöneticisi(Paranoyaktır!)bu tip araçlar olmaksızın çalışamaz.
İlk kısım araçlar Abacus Projesinden gelmektedir. Bu araçları http://www.psionic.comadresinden alabilirsiniz.Üç farklı araca ulaşılabilir. different tools are available : logcheck, portsentry and hostsentry.
Logcheck 1.1.1 sürümündedir, portsentry 1.0 sürümündedir ve hostsentry de 0.0.2 alpha sürümündedir.
Portsentryporttarayıcı saptama aracıdır.Adından anlaşılacağı ü zere eğer bir port herhangi bir yerden taranırsa portsentry hostu hemen ya firewall kullanarak yolu kapatarak ya da saldırganın IP adresini TCPWrapper makinanıza yüklenir yüklenmez /etc/hosts/deny dosyasına yazarak konaku engeller. Sonuç kesinlikle etkilidir!
Porsentry temel bir düzenleme dosyasına ve az miktarda özel dosyaya dayanır. Sonrakiler konakları ya ihmal eder(engellemek amacıyla değil) ya da bazı konaklardaki bazı portları engeller.
Düzenleme dosyasında portsentry nin nasıl çalışacağını tanımlarsınız.Öncelikle portsentryye bağlayacağınız portları seçersiniz.(TCP ya da UDP portları ya da her ikisi birden)Eğer X11'i çalıştırıyorsanız Port 6000'i bağlarken dikkatli olun.
Kullandığınız Unix sistemine göre,portları görüntülemek için iki farklı işleminiz olabilir.Gelişmiş olanı sadece Linux içn uygundur şu an.
Sırada engelleme seçimini yapmak var:taramaları ya engellemezsiniz ya da engellersiniz ya da bir dış komut çalıştırabilirsiniz.
Daha sonra ya saldırganı kullanılmayan bir IP adresine yönlendirerek ya da firewall ile yolu kapatma yöntemini seçersiniz.
Bir sonraki adım TCPWrapperlarla ilgilidir.Bu sizin etc/hosts.deny dosyasındaDENY teksti yazmaya karar vermeniz(ya da vermemenizdir)
Sonra çalıştırmak için bir dış komut tanımlayabilirsiniz ve son olarak tarama için harekete geçiren bir değer seçebilirsiniz.(ön değer 0)
İşte tüm yapmanız gerekenler.Logging için herşeyi bildiğinizi varsayıyoruz.bütün alarmlar log olmuşlardır.Bu da eğer en sonraki alarmların /var/log/messages,/var/log/syslog ya da /var/adm/messages... den başka yere gitmesini istiyorsanız syslog.conf dosyanızı değiştirebilmenizdir.
Artık saçiminize göre arkaplanda portsentryyi çalıştırabilirsiniz.Sisteminize göre uygun seçimler:çoğu Unixlerde -tcp -udp kullanabilirsiniz ve Linux kutularında -atcp -audp kullanabilirsiniz.
Portsentrynin çalıştığı bir makinada tarama sonuçlarına bakalım.

portsentry is running

Eğer haftada bir loglara bakan bir sistem yöneticisiyseniz(başka bir işi denemelisiniz!!!)Abacus projesi size logcheckolarak adlandırılan bir araç sunar.Bu cron task ile çalıştırılr ve eğer loglarda alışık olunmayan şeyler bulursa yöneticiye mail gönderir.
En son araç hostentrydir ve ilginç görünmektedir,fakat ben henüz denemedim.
Eğer büyük,basit ve etkili bir araç istiyorsanız,portsentryyi tercih edin
Teşekkürler Bay Rowland:büyük iş!Mizahınızı seviyorum.
Sistem yöneticilerinin onsuz yapamayacağı bir araç da snorttur.
snort bir IDS (Intrusion Detection System)dir ve daha basittir
Snort 1.6.3 sürümünühttp://www.snort.orgadresinden edinebilirsiniz.Libpcap kütüphanesinde bulunan herhangi bir ortmada çalıştığı bilinmektedir.Bu sonuncusnortu çalıştırmak için bir gerekliliktir.Sonunda snortun Win32 sürümüne sahip olursunuz.
Snort IP trafiğini analiz edebilir ve oldukça güçlü logging sağlar.
İstediğinizi takip edebileceğiniz kural yazılarına dayanır.Snort sitesi size bir kurallar veritabanı sağlar.
Şimdi verilmesi gerken önemli bir karardır:Sensorleri nereye koymak gerek,ya da tercih ederseniz,nasıl bir tip trafiği takip etmeli?İçeri giren,dışarı çıkan ,firewallun içnde ya da firewallun dışında...
Heryerde hatırlatıyoruz!!!Size bağlı fakat eğer normal bir standart bir sitem yöneticisiyseniz,fazlası daha iyidir...
Kuralları uygulamak için seçmelisiniz.Snort birçok temel kuralla beraber gelmektedir:backdoor,ddos,finger,ftp....Bu kurallar snort-lib dosyalarındadır.Snort sitesinden yeni ve güncellenmiş kuralları edinebilirsiniz.
Snortu seçimlerinizle beraber sadece bir arkaplan taskı olarak çalıştırmak zorundasınız.Snortu daemon olarak çalıştırmak için seçim -D olmalı.Ayrıca loggingi başka makinaya yönlendirmeyi de tanımlayabilirsiniz
Snortun her özelliğinden bu makale bahsetmek imkansız.Döküman size bir çok şeyden bahsedecek
Neyse snort da onsuz yapamayacağınız araçlardan birisi.Büyük büyük bir araç.Teşekkürler.Bay Roesch
Bir kısım başka serbest araçlar da uygundur.AIDEye değinelim. AIDE'ye http://www.cs.tut.fi/~rammer/aide.html adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Encryption

Bu alanda kullanabileceğiniz birçok araç var. Bunların hepsi hakkında konuşmayacağız. Fakat SSH, özellikle serbest sürümü OpenSSH hakkında birkaç söz söylemeliyiz. Programı http://www.openssh.com adresinde bulabilirsiniz. Programın şu an ki versiyonu 2.3.0. Bu harika program ilk olarak OpenBSD için geliştirildi.Şimdi birçok Unix ortamında çalışıyor.OpenSSH telnet rsh ve rlogin gibi uzaktan erişim komutları yerine kullanılabilir. OpenSSH, bilgiler networkden giderken encryptiona izin verir.Telnet,rsh,vb.. bilgileri bir temiz teks içinde gönderir, bu şifreler içinde böyledir.
Bu yüzdeni yukarıda bahsedilen daha fazla kullanmamanız gerek, onların yerin OpenSSh'i tercih etmelisiniz. Bu bir zorunluluk olmalı! Birazcık sert olalım :-)
Bu çeşit araçların kullanımı sırasında karşılanılacak problemler encryption yasalrından kaynaklanmaktadır. Bazı ülkeler bu konuda çok katıları ve bu çeşit yazılımlara izin vermiyorlar. Örneğin, bir süre önce, eğer SSH' Fransa'da kullansaydınız casus olarak düşünülebilirdiniz (İnsan Hakları ülkesi !!!). Şükür ki, artık bu doğru değil. Fakat yinede, bu tarz programları kullanmadan önce sınırlamaları okumanızı tavsiye ederim. Çeşitli ülkeler için bu konu ve benzeri konuların olduğu bir raporu şu bağlantılardan http://www2.epic.org/reports/crypto2000/countries.html bulabilirsiniz.
Bununla birlikte, encryption güvenlikle iligili çok önemlidir ve düşünülmesi zorunludur. Biraz da OpenSSL (Secure Sockets Layer) hakkında konusalim. http://www.openssl.org, Strong Crypto, Linux için açık bir kaynak VPN (Virtual Private Network) http://www.strongcrypto.com.
VPN bahsedilmeye değer ( bahsedilen diğerleri gibi) bir başka çözüm. Bu konunun üstğnde çok fazla durmayacağız. Açıkca, OpenPGP'den (Pretty Good Privacy) bahsetmeyi unutamayız.Program icin http://www.ietf.org/html.charters/openpgp-charter.html or GNUpg from http://www.gnupg.org.

 

Scripting

Burada, araçlar hakkında konuşamayız. Script yazımı sistem yöneticisi için temel bir yetenektir. Eğer bir ağı yönetiyorsanız Shell scriptleri, Perl scriptleri günlük iş yaşamınızın bir parçasıdır. Açıkca, scriptler otomatik görevlerde kullanılacağı gibi güvenlik izlemek içinde kullanılabilir. Bütün sistem yöneticilerinin kendi gereksinimleri vardır, ve bu gereksinimleri kendi yolları ile karşılarlar. Bunu yapmak her zaman çok basit değildir. Bazışeyler size yardımcı olabilir: SysAdmin dergisine abone olabilirsiniz! Bu dergi sistem yöneticileri tarafından sistem yöneticileri içi yazılan bir dergi ve size birçok scriptler,programlar,vb... sunuyor. Hatta önceki sayılasını ve bu sayılarda bulunan programları ve scriptleri içeren bir CDRom bile satın alabilirsiniz.
Bu reklam değil... Güvenliğinizin artırmak için çözüm yöntemlerini arttırılması içim bir yol. Bu adrese gidip bakabilirsiniz.http://www.samag.com.
Eğer sistem yöneticisiyseniz bunu denemelisiniz. Sadece bir öneri.

 

Öyleyse Ne ?

Güvenlik hakkında söylenebilecek daha çok söz var, fakat daha önce söylediğimiz gibi bu "ağınızı nasıl korursunuz makalesi" değildir. Bir kitap bile bu başlık icin yeterli değildir. Güvenlik sadece araçlara dayanmaz, bir tutumdur (bir çeşit). Örnğin, bazı bilinen tutumlar beni çıldırtıyor. MS Ofis dosyalarının bombaya benzediklerini insanlar ne zaman anlayacaklar? Onlar sadece büyük boyutlu değiller, potansiyel olarak birçok makroviruslerle dolulardır.Lütfen, Wintel kullanıcıları Word ve Excel dosyaları maillerinize ekleyip göndermeyin. Üstelik, bazılarını alırsanız açmayın: bu sadece bir öneri, fakat uyarıldınız! Bunlar normal çalıştırabilir dosylar kadar (daha fazla olduklarını söyleyebilirim) tehlikelidirler.Her nasılsa, düz yazılar ve hmtl dosyaları daha ufak boyutta ve zararsızlardır!.
Elbette, Wintel kelimesinin bu yollla çalıştığını biliyorum: ne zaman tek bir sürücü yüklesen, o herzaman çalıştırılabilir! Büyük firmalara güvenebileceğimizi düşünelim...fakat kopyaladığın arşive ne olduğunu biliyormusun?. Bunun düşünmek için paranoyaca bir yol olduğu kesin, fakat çılgınca mı Birçok arşivin doğruluğu denetlensin diye niye checksum'ı olduğunu düşündün mü?
Bundan sonrası birçok insanı incitebilir, fakat gerçek şudur ki: JAVA tehlikelidir!! Apletler güvensizdir, Java scriptler güvensizdir. Oysa, kaç sitenin Java kullandığını bilmek ilgiçtir. Üstelik, Java siteleri ziyaret ettiğinizde sorunun ana kaynağıdır: kaçç tanesi tarayıcınız dondurdu? bu websitesinin amacı bu mu ?
Redmond ordusu ActiveX hakkında konusmayacakmıyız?!
Öneri:Onun yerine Rebol kullanın (http://www.rebol.com)
Tam konusundayken: yeni Internet "profesyonelleri" sitelerinizi lütfen Wintel kelimesi ve IE5 için yapmayı durdurun. Bunun genişlemesinden korkmaktayım, bununla birlikte insanların birçoğu değişik işletim sistemleri ve tarayıcılar kullanıyor. Bu yolla çalışmak insanları sizin sitenizi ziyaret etmekten alıkoyar.İnternetin amacı paylaşmaktır.Tescilli şeyleri kullanmak düşüncesizliktir. Benim alçak gönüllü görüşüme göre, bir websitesi yapılğıdında, ilk yapılacak iş değişk platformlarda ve tarayıcılarda test etmektir... fakat bu sadece benim görüşüm.Sadece bilgi için: Eğer böyle bir websitesine Unix bir makina ile bağlanırsanız ve Netscape kullanırsanız, indeks sayfasını bile göremeyebilirsiniz!
Arasöz için özür dilerim.
Diğer önemşi bir nokta da güvenliğin hiç bir zaman %100 olamayacağını hatırlamaktır. Biz bundan uzağız. Bunu geliştirebilir, hepsi bu kadar: Bu bir geçektir. Örneğin, burda bahsedilen bütün araçları kullanabilirsin ve kapıyı sonuna kadar açık bırakabilir. Aptallaşma! : Crackerler başta 128 bit anahtarı kırmaya çalışmayacaktır, fakat biryerlerde ufak bir delik bulurlar. SUID veya SGID programları ile ulaşım hakları, kullanışsız çalışan servisler ve iptal edilmişs hesaplara düzenlerken dikkatli ol.
Eğer benzer bir Unix ortamı birçok benzerliğe sahipse, güvenlikle alakalı olarak daha ayırımlara sahiptirler. Bunların birçoğu eleklere benzer. Bundanda sakınmaznı gerekir. Örneğin kablo bağlantısıyla internete bağlı Wİndows bir makinaya sahip olmak müthiştir: böylelikle, ağ komşularında cracker ların makinalari için bir ikona sahip olabilirsin... ve yakında M$ seni crackerların resimleri ile destekleyebilir!. Sadece şaka yapıyorum...
Bilgisayar ve ağ güvenliği yolu herzaman çok uzundur.Eğer bununla ilgileniyorsan hergün yenibir şeyler öğrenirsin. Şükür ki, bilgi almak için bir çok kaynak var. İşte bunlardan bazılar.

 

Kaynaklar

http://www.linuxsecurity.com adresleri ilk yararlanılabilecek kaynak. Bu adresde hemen hemen herşeyi bulabilirsiniz.

http://www.sans.org güvenlik hakkında bilgi ve yardım alabileceğiniz adres. Bu adres düzenli temel olarak danışmanızgereken site.

http://www.infosyssec.org tonlar bilgi bulabileceğiniz bir başka site

http://www.securityfocus.com Bugtraq 'ın evi böylelikle güvenlik hakkında birçok açıklama bulabilirsiniz.

http://www.cs.purdue.edu/coast/hotlist/ ziyaret etmeniz gereken bir site!

Bu sayfanın üst tarafına gittiginizde Linkler butonu göreceksiniz: dağıtıcılardan birçoğunun adresini almak için butonu tıklayın. Bu siteleri ziyaret etmek güvenlik yamaları hakkında bilgi almak için zorunluluktur. Bu bütün Unix editörlerine uygulanır. Bunların birçoğu istenilen düzeyde güvenliği serbest bırakır veya yamalar tavsiye eder.

LinuxFocus'un daha önceki sayılarında şu makaleler okunmaya değer (zaten bahsedilenlerin dışında):
Adding Security to Common Linux Distributions
TCPD and Firewalls using IPFWADM
Linux güvenlik aracı VXE

Bunlar daha fazla dökümana ulaşmak mümkün ve biz bütün linkleri yazamıyoruz. Daha önce söylediğimiz gibi bütün serbest güvenlik araçlarından da bahsetmiyoruz. Burada bahsedilen linklerden matruşkalar gibi birçok yazıya ualaşabilirsiniz.
Bazıaraçların veya sitelerin bu makalede olmamasının nedeni dikkate alınmadıkları için değildir. Bunun nedeni benim henüz test etmediğim araçlar olmalarıdır. Açıkca, yüzlerce kullanılabilir araç arasından keyfi seçim yapmak zorundasınız.
Bu makalenin amacı okuyanın güzel bir yerden başlangıç yapmasını sağşamaktır. Müthiş bir zaman içinde yaşamıyor muyuz?  

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Georges Tarbouriech, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
en -> --
en -> tr

2001-02-26, generated by lfparser version 2.9